Alkalická voda a správna hydratácia organizmu pri športe
Alkalická voda je pitná voda, ktorá vyčnieva z radu iných vôd vďaka vysokej hodnote pH.
pH vody je miera rovnováhy medzi vodíkom (H +) a hydroxidovým (OH) iónom vo vode. pH znamená silu vodíka, ktorý je meradlom kyslosti alebo zásaditosti na škále od 0 do 14.
Všeobecne povedané, táto stupnica nám umožňuje určiť, či máme dočinenia s kyslým, neutrálnym alebo alkalickým pH. Chemicky čistá voda má hodnotu pH 7. Alkalické vody sa vyznačujú pH nad 7,5.
Výskum vedcov vo Water Research Center v Tokiu ukázal, že obsah minerálov a ďalších živín vo vode nie je taký dôležitý pre ľudské zdravie ako jeho oxidačno-redukčný potenciál ORP známy tiež ako redox.
Inými slovami, redox potenciál je kľúčovým ukazovateľom kvality vody vzhľadom na naše zdravie. Vedci potvrdili, že bunky ľudského tela žijú najdlhšie v prostredí, ktoré má negatívny redox potenciál.
Čím väčšia je kladná hodnota redox potenciálu (napríklad, od 0 mV do +400 mV), tým väčší je počet voľných radikálov v kvapaline a tým negatívnejší je jeho vplyv na zdravie. Čím nižší je záporný redox potenciál, tým prospešnejšie zdravotné účinky má voda (napr., -10 mV do -250 mV).
JAVA je minerálna voda s nízkym redox potenciálom a obsahuje sodík, draslík, lítium, vápnik, horčík.
Jej špeciálne vlastnosti podporujú tak srdcovo-cievny ako aj nervový systém a pomáhajú v boji s voľnými radikálmi. Obzvlášť sa táto voda odporúča pre ľudí, ktorí sú dennodenne pod veľkým stresom.
Správna hydratácia organizmu pri športe
Hydratácia je veľmi dôležitá pre naše zdravie a vôbec celkovú pohodu. Už pri menšej strate telesných tekutín dochádza k bolesti hlavy, neschopnosti sústrediť sa a letargii. Obzvlášť pri športe je nutné piť viac tekutín.
Počas cvičenia dochádza k postupnému zvýšeniu telesnej teploty a pre udržanie optimálnej telesnej teploty dochádza k poteniu.
Potom počas tréningu strácame množstvo vody. Pri intenzívnom tréningu môžeme stratiť až 1,5 litrov vody za hodinu. Maratónci môžu prísť až o 3-4l vody počas závodu.
Strata tekutín počas cvičenia je dostatočne veľká a to môže viesť k dehydratácii. Dokonca aj mierna dehydratácia ovplyvňuje kvalitu nášho fyzického cvičenia, pohody a zotavenia sa po cvičení.
Každý deň, aj keď necvičíme, naše telo stráca potom, močom a vydychovaním vzduchu cca. 2,5 litra vody.
Na rozdiel od niektorých zvierat, človek nie je schopný uchovávať vodu v tele a jej stratu musí teda pravidelne dopĺňať. Vhodná je práve alkalická voda, ktorou nielen dopĺňame tekutiny, ale zároveň aj alkalizujeme telo.
Dopĺňanie tekutín a alkalizácia tela pred telesným výkonom, napr. cvičením, urýchli odstránenie laktátu a zvyšuje tzv. prah laktátu. To znamená, že svalová únava počas tréningu príde neskôr a bolesti po cvičení sa zbavíme rýchlejšie.
Prirodzeným spôsobom alkalizácie je konzumácia veľkého množstva surovej zeleniny a ovocia spolu s pitím vody s obsahom uhličitanu sodného. Znižuje kyslosť a oddiaľuje svalovú únavu vďaka rýchlejšiemu odstráneniu nadmerných vodíkových iónov.